Minél inkább képessé tudja tenni a csapatát arra, hogy önállóan találjon ki dolgokat, annál inkább büszkék lesznek az alkalmazottak, és annál több értelmet találnak majd a munkájukban. - írta a Harvard Business Review a Millennial Managers Can Change Company Culture for the Better cikkjében
Azt már tudjuk, hogy egy sikeres cég alapja a jól működő, motivált csapat. Vezetőként az egyik legnagyobb kihívás, hogy egy olyan környezetet teremtsünk, ahol a csapatszellem uralkodik, és mindenki elkötelezetten dolgozik a közös célokért. Azonban sok esetben azt tapasztaljuk, hogy bár formálisan egy csapatot látunk, a valóságban a munkavállalók inkább csak kísértenek. Fizikailag jelen vannak, de mentálisan és érzelmileg nem kapcsolódnak a szervezethez és annak céljaihoz.Hogyan ismerhetjük fel, hogy a csapatszellem valóban él és virul, vagy csak egy “szellem csapat” dolgozik nálunk? Hogyan változtathatunk, ha a motiváció és az összetartás csökkenni látszik? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre adok választ.
A csapatszellem alapja az együttműködés, az őszinte kommunikáció, valamint a bizalom és az elkötelezettség. Egy olyan környezet, ahol a csapattagok együtt dolgoznak, támogatják egymást, és közös célok vezérlik őket. Mindenki tisztán látja saját szerepét és feladatát, és tudja, hogyan járul hozzá a csapat sikeréhez.
Alacsony elköteleződés
Az első és legnyilvánvalóbb jel, hogy a csapattagok nem mutatnak lelkesedést a projektek iránt. Feladataikat ugyan elvégzik, de hiányzik az a plusz energiabefektetés, ami egy elkötelezett csapat jellemzője.
Kommunikációs hiányosságok
Egy jól működő csapatban az információ szabadon áramlik. Ha azonban azt látod, hogy a munkatársak nem osztják meg egymással az információkat, vagy elkerülik az interakciót, akkor ez egyértelmű jele lehet annak, hogy a csapatszellem meggyengült.
Magas fluktuáció
Amikor a csapat nem érzi magát összetartónak és motiváltnak, az elvándorlás aránya is megnövekszik. Az új munkatársak nehezen illeszkednek be, és sokan rövid időn belül távoznak.
Konfliktuskerülés
A csapat tagjai elkerülik a vitákat és a konstruktív visszajelzéseket. Egy szellem csapatban a tagok inkább csendben maradnak, mintsem hogy kockáztassák a konfliktust vagy a visszajelzést.
Hiányzó innováció és kreativitás
Az innováció és az új ötletek hajtóereje a csapat összetartó ereje és a közös célok iránti lelkesedés. Ha ezek hiányoznak, a csapat passzívvá válik, és nem törekszik új megoldások keresésére.
A vezetőknek aktívan dolgozniuk kell azon, hogy megteremtsék az elkötelezett, motivált és összetartó munkakörnyezetet. Ha felismerjük a jeleket, és időben lépünk, a "szellem csapat" átalakítható egy igazán hatékony, kreatív és produktív közösséggé.Tegyük fel magunknak a kérdést: nálunk valóban a csapatszellem uralkodik, vagy csak a szellem csapat dolgozik? A válasz meghatározhatja a cég jövőbeli sikerét és fejlődését.